Rusztowania elewacyjne i jezdne – jakie rusztowanie jest najlepsze?

Faraone Pojedyncze rusztowanie jezdne Top System 0,75 x 2.45 m B1-64-0

Już od najstarszych dziejów rusztowania służ do wznoszenia budowli oraz do wykonywania prac na nich. Rusztowania zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo wykonywania pracy. Rusztowania elewacyjne wyróżniają się łatwością montażu oraz uniwersalnością zastosowań, trwałością oraz bezpieczeństwem użytkowania. Rusztowania możemy stosować na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Na budowach mają zastosowanie rusztowania stałe, które muszą być zakotwione szczególnie przy wykonywaniu elewacji BSO oraz rusztowania jezdne, które możemy przestawiać w miejsca, w których właśnie mamy do wykonanie zagadnienie prac budowalnych.

Rusztowania elewacyjne

Wśród wielu producentów rusztowań elewacyjnych na uwagę zasługują rusztowania firmy SIGMA natomiast, jeżeli chodzi o rusztowania jezdne firmę FARAONE.

SIGMA 70P jest uniwersalnym rusztowaniem elewacyjnym, które przy odpowiedniej konfiguracji spełnia wymagania czwartej grupy rusztowań wg. normy DIN 4420-1. Podstawowym elementem konstrukcji są stalowe ramy ocynkowane ogniowo. Rama wyposażona jest w gwiaździste bolce do zawieszania dwóch podestów oraz w zamki do mocowania poręczy, stężeń i krawężników., które jednocześnie są usztywnieniem poziomym systemu. Usztywnienie pionowe rusztowania stanowią stężenia ukośne.

Różnorodność długości oraz możliwość łączenia pól 1.5 M, 2.0 m, 2.5 m, 3.0 m. Łatwość montażu, a także prostota konstrukcji powoduje, że jest to system najbardziej bardzo popularny. Dostępność wielu akcesoriów dodatkowych, takich jak konsole poszerzające, podesty drewniane, stalowe oraz aluminiowo-sklejkowe, ramy wyrównawcze 0,5 m i 1,0 m, 1,5 m, oraz wiele innych elementów dodatkowych, pozwala na wszechstronną regulację oraz precyzyjne ustawienie w pionie konstrukcji w trudnym i nieregularnym terenie, niezależnie od warunków na budowie. Szczególny nacisk przy produkcji systemu położono, na jakość wykończenia. Ocynkowana ogniowo powierzchnia elementów stalowych daje dużą odporność na korozję. Wysokiej, jakości impregnat do podestów drewnianych jest dodatkowym elementem poprawiającym żywotność rusztowania SIGMA 70P.

Do każdego zestawu klient otrzymuje deklarację zgodności rusztowania z normą PN-EN oraz instrukcję montażu i demontażu konstrukcji (DTR). Są to jedyne dokumenty wymagane przez prawo, uprawniające do sprzedaży oraz użytkowania rusztowań na terenie UE.

Koszt rusztowania elewacyjnego jest w dużej mierze od ilości użytych elementów, szerokości podestów, wysokości samego rusztowania oraz od użytych elementów systemowych. Czyli śmiało można przyjęć, że od kliku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zaletą stosowania rusztowań jest trwałość, sztywność konstrukcji, co wpływa na bezpieczeństwo eksploatacji oraz mamy spełnione wszystkie wymogi normowe związane z bezpieczeństwem na placu budowy.

Rusztowania jezdne

W grupie rusztowań jezdnych możemy wyróżnić rusztowania do wykonywania prac na zewnątrz budowy oraz rusztowania wewnętrzne jezdne wykorzystywane przez wykonawców podczczas prac wykończeniowych np. malowania, tynkowania, szpachlowania.

Rusztowania jezdne zewnętrzne

Wieże jezdne FARAONE TOP SYSTEM o wymiarze 135 cm. Bezpieczne i mobilne wieże do wykonywania prac wysokościowych. Na wieży można wykonać wiele rodzajów prac budowlanych, konserwacyjnych, malarskich oraz wykończeniowych, instalatorskich.Lekka konstrukcja oraz szybki montaż i demontaż bez użycia narzędzi. Wieża zbudowana jest z rury aluminiowej o średnicy 50 mm. Składa się z lekkich i wygodnych w montażu ram. System Bezpiecznego montażu górnego obszaru roboczego z dolnego poziomu w całkowicie bezpieczny sposób.Bezpieczny, antypoślizgowy podest roboczy mocowany na haki.Podesty zabezpieczone są drewnianymi bortnicami. Wieżełatwo przemieszczać za pomocą wytrzymałych kół, dobrej jakości i niebrudzących o średnicy 200 mm z poliamidu oblanego poliuretanem, co powoduje utrzymaniem ich w czystości. Elementy rusztowania są odporne na korozję. Maksymalne obciążenie wynosi 480 – 650 kg. Rusztowanie to mogą być również rozbudowane, personalizowane. Zaletą jest ich bardzo szybki montaż i demontaż, co ułatwia transport. Koszt takiego rusztowania oscyluje w granicach 3000 zł.

Rusztowania jezdne wewnętrzne

Mobilna i bezpieczna wieża (rusztowanie) COMPACT XS do prac na wysokości. Wieża o lekkiej konstrukcji, wykonana z rury aluminiowej o średnicy 40 cm. Elementy wieży są odporne na korozję. Montaż i demontaż szybki i łatwy bez użycia narzędzi, może go wykonać nawet jedna osoba. Po złożeniu wieża jezdna zajmuje bardzo mało miejsca, co sprawia, że jest łatwa i wygodna w transporcie i przechowywaniu. Wieża składa się z 5 modułów, pozwala to w bardzo krótkim czasie zmienić jej wysokość. Przeznaczone do prac malarskich, montażowych, serwisowych. Niewątpliwie bardzo kompaktowe rusztowanie z możliwością rozbudowania modułowego. Koszt takiego rusztowania oscyluje w granicach 3000 zł.

Rusztowania elewacyjne budowlane – podsumowanie

Rusztowania elewacyjne czy jezdne muszą spełniać szereg swoich zadań od właściwości użytkowych do wykonywania prac po zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa w końcu pracujemy na wysokościach. Rusztowania elewacyjne wyróżnia przede wszystkim sztywna konstrukcja oraz łatwość wykonania z kolei rusztowania jezdne charakteryzują się lekką konstrukcją, uniwersalnością zastosowania. Jeden wspólny mianownik dla rusztowań to bezpieczeństwo, łatwość pracy i ergonomia. Koszty rusztowań wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zapisz sie do newslettera aby otrzymywać ciekawe informacje, promocje i oferty

Twój koszyk jest pusty.