Oświetlenie na budowę – jakie lampy budowlane wybrać?

Scangrip Reflektor, akumulatorowa lampa robocza Nova 5K

Budowa, plac budowy to miejsca, które wymagają naświetlenia podczas zmroku jak również podczas wykonywania prac wykończeniowych celem doświetlenie płaszczyzn ścian, sufitów, aby sprawdzić, jakość wykonywanej powierzchni (sprawdzenia pod światłem). Praca przy oświetleniu musi zapewnić nam bezpieczeństwo oraz ergonomię pracy. Przy pracach z oświetleniem należy brać pod uwagę moc naszego halogenu, ułożenie na odpowiedniej wysokości, rozmieszczenie w odpowiednich obszarach pracy. Jeśli chcesz mieć dobrze oświetlony plac budowy, tak żeby móc swobodnie się po nim poruszać i wykonywać bez trudu wszystkie czynności doradzamy zamontowanie kilku naświetlaczy na wysokości, z różnych stron oświetlanego placu.

Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o oświetleniu na budowie są normy prawne. Przy planowaniu rozmieszczenia opraw niezbędne jest uwzględnienie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Podmiotem decydującym o panujących wymogach jest Ministerstwo Infrastruktury i rozporządzenie z 6.02.2003 R. Przepisy mówią o kilku podstawowych zasadach:

  • oświetleniu miejsca niebezpiecznego, 

  • oświetleniu drogi ewakuacyjnej,

  • oświetleniu bramki ustawianej przed skrzyżowaniem dróg z napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi. 

Dodatkowo wspomina również o zjawiskach, które kategorycznie nie mogą występować:

  • olśnienie,

  • efekt stroboskopowy,

  • zmiana barwy światła,

  • wydłużenie cieni.

Na rynku budowlanym jest bardzo obszerna propozycja producentów oświetlenia. SCANGRIP jest wiodącym europejskim dostawcą oświetlenia miejsc pracy dla użytkowników przemysłowych i profesjonalnych. W ofercie firmy znajdują się zarówno narzędzia ręczne, nowatorskie, jak i specjalistyczne wyposażenie warsztatów samochodowych. Między innymi lampy LED, lampy warsztatowe, lampki czołowe, latarki jak również akcesoria do nich. Klasyczne duńskie wzornictwo. SCANGRIP to marka z ponad 100-letnią tradycją. Historia firmy rozpoczęła się w 1906 r. w miejscowości Svendborg w Danii, gdzie do dziś znajduje się jej siedziba. Wszystkie produkty firmy projektowane są i opracowywane na miejscu, a większość z nich chroniona europejskim patentem projektowym.

Przy pracach wykończeniowych, pracach gdzie wymagane sprawdzenie, jakości szlifowania ścian oraz sufitów jest oświetlenie firmy PARFAIT LISS.

Jakie oświetlenie na budowę?

Lampa robocza COB LED NOVA 12K firmy Scangrip. Model posiada funkcję przyciemniania i oświetlenie o maksymalnej mocy 12000 lumenów. Lampa jest przystosowana do trudnych warunków pracy na placu budowy, wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jest całkowicie wodoszczelna, pyłoszczelna i odporna na upadki. Lampę można z łatwością przenosić, a ergonomiczna konstrukcja uchwytu gwarantuje pewny chwyt elastyczny wspornik ułatwia ustawienie lampy w celu uzyskania optymalnego kąta oświetlenia uchwyt przeznaczony jest do bezpośredniego montażu na dedykowanym statywie. NOVA 12K to najmocniejszy naświetlacz w gamie NOVA o mocy 12 000 lumenów.

PARAMETRY TECHNICZNE:

źródło światła: wysokowydajna dioda LED COB

strumień światła: 1200 – 12000 lumenów (pięć stopni regulacji)

natężenie: 1800-18000 lux (0,5 m)

kąt wiązki: 110o

Współczynnik temperatury barwy CCT: 6000 K

zakres temperatury pracy: od -10 do +40o

napięcie: 100-240V AC 50/60 Hz

klasa ochrony: IP67/IK07

wymiary: 302 x 102 x 298 mm

waga: 2,66 kg

Naświetlacz na statywie, lampa LED (do prac wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń)

Lampa do kontroli powierzchni podczas szpachlowania, szlifowania PARFAIT LISS SANS FIL potocznie nazywana w środowisku wykonawców „terrorystką”. Dzięki potężnej lampie LED do wypalania możesz wykrywać niedoskonałości kontrolować wykonywaną pracę. Nakłada się bezpośrednio na powierzchnie ręcznie lub za pomocą przedłużki, drążka Ergo’liss.  Solidna obudowa z tworzywa sztucznego, zabezpieczona przed wodą rozpryskową i nie wymagająca konserwacji. Mocna lampa do natychmiastowego dostrzeżenia wad. Jest wyposażony w 3 diody LED wąskiej wiązki, aby nie oślepiać, nie nagrzewa się i zużywa tylko 10W. Kąt nachylenia można regulować dzięki odpowiedniemu statywowi z adapterem.

Oświetlenie warsztatu

Praca w warsztatach również wymaga dobrego doświetlenia szczególnie duża potrzeba jest doświetlenia trudno dostępnych miejsc. Dość często z takim oświetleniem warsztatowym poruszamy się, więc bardzo dobrym rozwiązaniem są lampy ręczne oraz lampy czołówkowe.

Scangrip UNIPEN jest wyposażony w nową taśmę świetlną COB LED zapewniającą wyjątkowe mocne i całkowicie jednolite oświetlenie, które jest idealne do oświetlenia roboczego. Mały i poręczny kształt UNIPEN sprawia, że jest on idealny, aby mieć go zawsze „pod ręką”. Poręczna latarka warsztatowa akumulatorowa z elastyczną głowicą obracaną o 180o. Lampa posiada magnes do mocowania jak również klip kieszeniowy. Niewielkie rozmiary latarki pozwalają na używanie jej zawsze i w każdej sytuacji.

Akumulatorowa latarka czołowa warsztatowa Scangrip HEAD LITE A o mocy 150 lumenów z wbudowaną funkcją bezprzewodowego czujnika, który ułatwia wyłączanie i włączenie latarki. Niemal w każdej sytuacji roboczej wygodnie jest mieć obie ręce wolne, aby móc wykonywać pracę tak wydajnie, jak to tylko możliwe. HEAD LITE A został opracowany, aby zapewnić niezastąpione i wspomagające jasne światło robocze. Latarka czołowa LED ma zwartą konstrukcję i jest wygodna w noszeniu z wbudowaną miękką podkładką ochronną, która zapobiega odciskom na czole. Ultralekka latarka czołowa jest łatwa w obsłudze i nadaje się do wszelkiego rodzaju zadań roboczych.

Oświetlenie budowlane – podsumowanie

Ze światła sztucznego korzystamy w zasadzie codziennie czy to w domu, pracy. Dobre oświetlenie gwarantuje nam bezpieczną, ergonomiczną pracę. Jest szereg rozwiązań dedykowanych pod pracę na budowie na zewnątrz i wewnątrz oraz oświetlenia podczas pracy w warsztatach. Ważne, aby oświetlenie dobrać w sposób optymalny wraz z zachowaniem wymogów normowych.

Zapisz sie do newslettera aby otrzymywać ciekawe informacje, promocje i oferty

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Administratorem danych jest BUILD-SPRAY SYSTEMS Piotr Zięba ul. Radzymińska 157 03-576 Warszawa.