Oscylacyjna, mimośrodowa czy kątowa – jaką szlifierkę wybrać?

Szlifierka to narzędzia przeznaczone do obróbki zróżnicowanych materiałów oraz ich wygładzania by w konsekwencji nadać ostatecznych kształt powierzchni.

Rodzaje szlifierek oraz ich przeznaczenie

Bez względu na to czy poszukujesz narzędzia do przydomowego warsztatu, czy potrzebujesz narzędzia do zastosowań profesjonalnych wybór może okazać się trudny. Warto zatem w pierwszej kolejności zastanowić się do jakich prac będziemy wykorzystywać urządzenie oraz jakie materiały chcemy obrabiać.

Szlifierka kątowa

Popularne urządzenie potocznie zwane „gumówką”, które najczęściej wykorzystywane jest do takich prac jak cięcie i szlifowanie metalu, kamienia czy betonu.

Wybierając szlifierkę kątową należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

Wielkość szlifierki

Pierwszy parametr z którym się spotkamy to przede wszystkim maksymalna średnica tarczy szlifierskiej lub tnącej, jaką można założyć na urządzenie. Dostępne są zarówno małe szlifierki 115 mm, 125 mm, jak i całkiem duże – 230 mm i większe. Szlifierki większe niż 125 mm zazwyczaj są wykorzystywane przez profesjonalistów do ciężkich prac budowlanych. W garażowo-amatorskich warunkach szlifierka 115 lub 125 mm w zupełności wystarczy.

Moc i obroty 

Szlifierka pod tarcze 125 mm charakteryzuje się mocą ok 800W. ale są też takie, które mają moc 1300 W. Wyższa moc jest zaletą, choć niekoniecznie idą za nią wyższe maksymalne obroty. Mocniejsza szlifierka z dobrą elektroniką nie zwalnia jednak pod obciążeniem, co z kolei oznacza sprawniejsze cięcie twardych materiałów, często idzie za tym wyższa trwałość maszyny.

Regulacja obrotów

Regulacja obrotów pozwala na zminimalizowanie ryzyka przegrania zarówno tarczy jak i materiału oraz możliwości ich pęknięcia. Szlifierka kątowa z regulacją obrotów umożliwia również na korzystanie z nakładek (np. szczotek drucianych) nieznoszących wysokich obrotów.

Szlifierka kątowa Flex 406.503

Szlifierka oscylacyjna

Często wybierana jest do końcowej obróbki drewna, jednak znajduje również szerokie wykorzystanie przy precyzyjnym szlifowaniu betonu oraz metalu.

Stopa wykonuje ruch wahadłowy, czyli porusza się wyłącznie w przód i w tył. Oscylacja charakteryzuje się dużą częstotliwością drgań i niewielką amplitudą, co pozwala na wygładzanie dużych i równych powierzchni. Sprawdzą się również przy obrabianiu wszelkich narożników oraz krawędzi i zaokrągleń. Do takich właśnie zastosowań wykorzystuje się szlifierki ze stopą prostokątną lub typu delta.

Szlifierka oscylacyjna Flex 429.864 ODE 100-2

Szlifierka mimośrodowa

To urządzenie, które podczas pracy wykorzystuje ruch obrotowy i wahadłowy. Ruch wahadłowy często nazywany jest skokiem urządzenia. Im skok szlifierki jest mniejszy tym narzędzie może być wykorzystywane do bardziej precyzyjnych i delikatniejszych prac. Przy większym skoku szlifierka będzie się charakteryzowała większą agresywnością pracy.

Szlifierka mimośrodowa okaże się również lepszym wyborem jeżeli będziemy chcieli obrabiać powierzchnię, która nie będzie tylko całkowicie płaska, ale będzie posiadała również elementy wklęsłe czy wypukłe.

Szlifierka mimośrodowa ze wszystkich omówionych urządzeń będzie najbardziej uniwersalnym i wszechstronnym pod względem zastosowania wyborem.

Jeżeli jednak poszukujemy urządzenia do prostych prac szlifierskich, szlifowania narożników oraz krawędzi wystarczy szlifierka oscylacyjna.

Szlifierka mimośrodowa Mirka Deros 150mm

Jak widać wybór najlepszego urządzenia szlifującego nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Każde z omawianych urządzeń ma inne parametry techniczne i zastosowanie.

Od określenia tego do jakich prac będziemy wykorzystywać szlifierkę w zasadzie powinniśmy rozpocząć swój wybór.

Jeżeli nadal masz wątpliwości jaką szlifierkę wybrać skontaktuj się z nami, a na pewno pomożemy Ci w wyborze.

Zapisz sie do newslettera aby otrzymywać ciekawe informacje, promocje i oferty

Twój koszyk jest pusty.