Ocieplenie metodą wdmuchiwania materiału izolacyjnego – na czym polega?

Ocieplanie poddasza celulozą

Większość z inwestorów planujących budowę czy remont swojego domu ma dylemat przy wyborze docieplenia budynków termoizolacyjnych aby izolacja cieplna domu była skuteczna, tania i bezpieczna dla naszego zdrowia. W obecnych czasach technologii i materiałów dociepleniowych mamy na rynku bardzo dużo, a każde z nich ma swoje zalety i wady.

Ale w ostatnich latach ocieplanie domów coraz częściej wykonywane jest przy użyciu innych technologii i materiałów niż tradycyjna wełna mineralna z rolek lub mat na rzecz systemów nadmuchowych czy natryskowych, takich jak natrysk pianką poliuretanową czy pneumatyczne wdmuchiwanie celulozy lub wdmuchiwanie wełny.

Oceniając powyższe materiały dociepleniowe, oba surowce są dobre do ocieplania budynków, jednak wdmuchiwanie wełny jest bardziej ekonomiczne, czyli znacznie tańsza od pianki PUR. Ekonomiczność stosowania przemawia zatem na korzyść np. wełny celulozowej, ponad to materiał ten nie pęka i nie kruszy się z czasem, jest bardziej wytrzymały i elastyczny. Pamiętajmy, że ocieplenie budynku powinno służyć nam na długie lata i przez te wszystkie lata nie powinno tracić na swojej skuteczności.

Izolacja wdmuchiwana – na czym polega jej wykonanie

Nadmuch izolacji jest powszechnie stosowana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, jak również w krajach skandynawskich. Izolacje termiczne przy użyciu włókien celulozowych, wełny mineralnej czy drzewnej wyróżniają się wszechstronnym zastosowaniem, mogą posłużyć jako ocieplenie dachu, poddasza, stropodachu czy też ścian. Niezależnie od tego, czy chcesz ocieplić nowy budynek czy dokonać renowacji, wełna celulozowa to doskonały wybór. Docieplając dom w tej technologii i danymi materiałami, możesz zaoszczędzić nawet 30% na kosztach ogrzewania.

W przypadku poddaszy już użytkowanych, o ile natrysk pianką poliuretanową wymaga demontażu konstrukcji, wdmuchiwanie wełny wykonywać możemy przez niewielkie otwory aplikacyjne, które po zakończonej izolacji budynku łatwo jest uszczelnić i ukryć. Wykonując ocieplanie od wewnątrz możemy stosować różne materiały, zarówno w postaci sypkiej, jak i granulatu, jednak znacznie większą popularnością i skutecznością docieplenia budynku cechują się materiały sypkie takie jak wełna mineralna oraz wełna celulozowa.

Izolacja wdmuchiwana stosowana jest się przede wszystkim do ocieplania ścian, stropów, stropodachów oraz dachów. Mamy tu do czynienia z materiałem o wszechstronnym zastosowaniu dociepleniowym. Dzięki wdmuchiwaniu celulozy czy wełny materiał ten jest w stanie dotrzeć do każdej wolnej przestrzeni. Taki system ogranicza powstawanie mostków termicznych.

Ocieplenie poddasza celulozą

Mówiąc o ociepleniu poddasza celulozą, wielu inwestorów zastanawia się jak to możliwe. Celuloza jest ekologicznym materiałem, wytwarzany jest z papieru recyklingowego. Wełna celulozowa ma świetne właściwości przeciwpożarowe (klasa palności B). Charakteryzuje ją znakomita pojemność cieplna, dzięki czemu budynki ocieplone celulozą są komfortowe dla mieszkańców zarówno zimą jak i latem.  Dodatkowo celuloza jest tańszą alternatywą do innych metod izolacji. Ogromną zaletą tej metody izolacji jest szybkość wykonania prac, najczęściej prace w budynkach mieszkalnych trwają jeden dzień!

Do wełny celulozowej dodawane są środki pleśnio i grzybobójcze, które hamują rozprzestrzenianie się i rozwijanie się grzybów i pleśni,  dzięki czemu drewniane elementy konstrukcji budynku są chronione przed niszczeniem. Drewno „schowane” w celulozie oddycha, występuje zjawisko kondensacji wilgoci, które w normalnych warunkach nie występuje w konstrukcjach drewnianych. Celuloza nasączona jest kwasem borowym, który podraża błony śluzowe gryzoni. Gryzonie już nie zadomowią się w twojej izolacji.

Ocieplanie materiałami izolacyjnymi domu
Ocieplanie stropu

Celulozą możesz ocieplić:

 • skosy poddasza,
 • strop,
 • stropodachy,
 • ścianki działowe.

Wdmuchiwanie celulozy musi się koniecznie odbywać przy użyciu specjalistycznego sprzętu, takiego jak: agregaty do wdmuchiwania celulozy. Wełna celulozowa zostaje zaaplikowana za pośrednictwem powietrza wytwarzanego przez tzw. agregat nadmuchowy. Do aplikacji materiału specjalny wąż o odpowiedniej średnicy, która wprowadzana jest w konkretne przestrzenie między elementami konstrukcji ocieplanej powierzchni. Ocieplenie poddasza lub stropodachu może odbywać się również za pośrednictwem takiej maszyny poprzez nadmuch otwarty między krokwiami. Jeżeli wełna celulozowa zostanie nasączona specjalnym spoiwem, możemy dokonać ocieplenia natryskowego , tzw. flokowania. Włókna izolatora wtedy przyklejają się do ściany, bez konieczności pełnego zamknięcia przestrzeni przed dociepleniem.

Maszyna do wdmuchiwania celulozy
Maszyna do wdmuchiwania celulozy

Ocieplenie celulozą cena

Nadmuch izolacji termicznej może kosztować od 20 do 70 zł za metr. Ostateczny koszt zależy od grubości zasypywanej warstwy, a także współczynnika izolacji cieplnej wełny lub celulozy. Oczywiście wykonanie zupełnie nowej izolacji termicznej metodą wdmuchiwania celulozy jest droższym rozwiązaniem niż renowacja ocieplenia.

Firmy zajmujące się wdmuchiwaniem przeliczają cenę materiału i robocizny na kilogramy lub powierzchnię 1 metra kwadratowego o wysokości 1 cm. Cena 1 kg wełny celulozowej waha się już od 3 złotych, natomiast wełny mineralnej czy szklanej zaczyna się od 6 zł. Biorąc pod uwagę 1 m2 o grubości 1 cm – od 1,50 do 2,50 zł, w zależności od rodzaju wypełnianej powierzchni.

Zdecydowanie się na ocieplenie budynku mieszkalnego wełną celulozową jest bardzo dobrą decyzją. Surowiec przez długie lata zachowuje swoje cenne właściwości, jednocześnie dbając o doskonałą izolację termiczną. Chociaż materiał jest droższy od tradycyjnych rozwiązań, warto w niego zainwestować. Koszt zakupu wełny celulozowej oraz usługi wdmuchiwania bardzo szybko się zwróci, przy dużo niższych kosztach ogrzewania budynku.

Ocieplenie celulozą opinie, wady i zalety

Ocieplenie celulozą posiada szereg zalet  i niewątpliwie jest propozycją wartą uwagi. Podsumujmy je:

 • celuloza jest materiałem pochodzenia organicznego, a więc użycie jej w budynku mieszkalnym to mniejsze zastosowanie chemii, zdrowsze dla naszych organizmów, szczególnie dla osób z alergiami, czy chorobami górnych dróg oddechowych,
 • materiał jest pozyskiwany z papieru gazetowego, a więc jest to metoda ocieplania przyjazna środowisku,
 • celuloza bardzo dobrze ogranicza straty ciepła dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła, co świadczy o jej skuteczności w izolacji budynków – producenci dają gwarancję 50 lat trwałości użytkowej,
 • dobrze wykonane ocieplenie celulozą, dzięki właściwościom tego naturalnego surowca, pozwala nie tylko ograniczyć straty ciepła, ale również utrzymać pożądaną temperaturę w letnie dni, zapobiegając przegrzewaniu,
 • celuloza nie tylko świetnie ociepla, ale również doskonale tłumi hałas,
 • dzięki odpowiedniej impregnacji, celuloza jest bardzo odporna na ogień, grzyby i insekty,
 • metoda wdmuchiwania ma szerokie zastosowanie nawet tam, gdzie inne ocieplenia się nie sprawdzają,
 • metoda wdmuchiwania działa naprawczo nie tylko na źle wykonane wcześniej ocieplenie, ale również na dziury w wykonane przez szkodniki.

Przy wszystkich zaletach tej metody można się spodziewać, że jest ona droższa od powszechnie używanych, jak np. styropian. Jej zastosowanie wymaga także wyspecjalizowanej ekipy i sprzętu, których znalezienie w krótkim terminie może stanowić trudność. To chyba jedyne wady ocieplenia domu celulozą. W naszym sklepie budowlanym znajdziesz największy wybór sprzętu do ocieplania budynku, a także wielu innych narzędzi budowlanych renomowanych marek.

Zapisz sie do newslettera aby otrzymywać ciekawe informacje, promocje i oferty

Twój koszyk jest pusty.