Jaki agregat wybrać do malowania dachów?

Dachy z biegiem lat tracą nie tylko kolor ale wiele innych właściwości do zniszczeni włącznie. Taki proces można zauważyć na własne oczy gdyż objawia się on m.in. matowieniem powierzchni, białymi, wapiennymi wykwitami, mchem i porostami a w zaawansowanym stadium pęknięciami, dziurami i rdzą.Malowanie agregatem jest obecnie jednym z podstawowych sposobów renowacji pokryć dachowych z blachy czy ceramiki. Nie tylko odświeża kolor ale nadaje powierzchni dużo większa głębię koloru poprzez jednolitą, gładką warstwę. Malowanie natryskowe dachu to przede wszystkie szybka metoda odnowienia tej powierzchni pozwalająca pokryć nawet duże powierzchnie w krótkim czasie. Mimo że aplikacja odbywa się natryskowo to system hydrodynamiczny obniża zużycie farby, zapewnia równie krycie przy zachowaniu odpowiedniej grubości powłoki.

Proces malowania natryskowego dachów wydaje się nieskomplikowany ale pod warunkiem że posiadamy do tego odpowiedni sprzęt. Przy wyborze agregatu malarskiego do malowania dachów musimy kierować się kilkoma wytycznymi.

Czy agregat nadaje się zarówno do farb wodnych i rozpuszczalnikowych

Najczęściej stosowanymi farbami do malowania dachów są farby chlorokauczukowe – czyli rozpuszczalnikowe i poliwinylowe – czyli wodorozcieńczalne. Zastosowanie farby chlorokauczukowej może doprowadzić do rozpuszczenia uszczelnień w agregatach dedykowanych tylko do farb wodnych. Czyszczenie agregatu po farbach chlorokauczukowych musi odbywać się przy użyciu rozpuszczalników typu nitro czy aceton, które bardzo agresywnie działają na uszczelnienia gumowe stosowane najczęściej w takich rodzajach agregatów. Dlatego wybierając agregat do malowania dachów sprawdź koniecznie czy nadaje się do produktów na bazie rozpuszczalników.

Czy agregat ma odpowiednią wydajności do aplikacji farb dachowych

Przez swoje właściwości, farby do dachów są lepkie przez co dość ciężko natryskuje się je urządzeniami o malej wydajności. Charakterystycznym objawem zastosowania zbyt słabego agregatu jest efekt „nitkowania”, którego nawet rozcieńczenie może nie usunąć. Poza tym zbyt duże rozcieńczenie takich farb nie jest dopuszczalne ze względu na ich właściwości zabezpieczające malowanej powierzchni.

Czy agregat pozwala na przedłużenie węża malarskiego

Malowanie powierzchni dachu odbywa się w trudnych warunkach, na wysokości, często powierzchnie są skośne (dachy spadziste). Nie mamy możliwości umieszczenia urządzenia blisko malowanej powierzchni i najczęściej standardowej długości wąż dołączony do urządzenia nie wystarczy. Wymagane jest wtedy wydłużenie węża. Agregaty o małej wydajności nie dają takiej możliwości gdyż będzie odczuwalny duży spadek ciśnienia uniemożliwiający natrysk

Czy agregat jest mobilny

Malowanie dachu agregatem wymaga częste jego przemieszczanie w zależności od strony malowanej dachu. Urządzenie na standardowym stojaki z giętkim układem ssącym są uciążliwe do częstego przenoszenia ze względu na wagę, konieczności jednoczesnego przenoszenia urządzenia i farby bądź wyciągania układu ssącego z farby, przestawianie osobno wiadra i maszyny i konieczności ponownego odpowietrzania urządzenia. Dlatego idealnymi agregatem malarskimi do dachów są urządzenia na kółkach ze sztywnym układem ssącym, przez co nie ma konieczności wyjmowania układu ssącego z wiadra przy jego przestawianiu. Często takie urządzenia są wyposażone w specjalny uchwyt do zawszenia wiadra z farbą co dodatkowo usprawnia nam przestawianie urządzenia.

Rodzaje agregatów malarskich

Do malowania natryskowego stosuje się zarówno agregaty tłokowe jak i membranowe. Jednak ze względu na lepkość farby dużo bardziej sprawdzają się urządzenie tłokowe – brak pulsacji, łatwość czyszczenia. Agregaty malarskie dzielimy też ze względu na ich sposób zasilania na elektryczne lub spalinowe. Dość ważną grupą urządzeń do malowania dachów są agregaty zasilane silnikiem spalinowym zwłaszcza przy malowaniu dużych powierzchni dachów hal, magazynów czy wysokich obiektów. Przy takich obiektach wydłużenie węża nie daje nam nadal możliwości swobodnego malowania i konieczne jest ustawienie urządzenia na powierzchni dachu. Pojawia się wtedy problem z ich zasileniem. Dlatego rozwiązaniem tego problemu są agregaty malarskie spalinowe, czyli z niezależnym źródłem zasilania.

Czynniki do rozważenia przy wyborze agregatu

Podsumowując, wybór urządzenia do malowania dachów jest bardziej złożony niż przy innych powierzchniach:
– agregaty malarskie odporne na działanie rozpuszczalników
– możliwość wydłużenia węży
– mobilność urządzenia na inwestycji
– sposób zasilania urządzenia
– rodzaj pompy podającej materiał
Ale dobór takiego urządzenia możesz przeprowadzić z nami, przez co zakup w www.planeta-budowlana.pl będzie łatwiejszy niż u wielu innych sprzedawców.

Praktyczne wskazówki dotyczące malowania dachu

Malowanie dachu składa się z dużo większej ilości etapów niż samo nałożenie farby.

Oględziny powierzchni dachu.

Na tym etapie stwierdzamy stan faktyczny połaci, sprawdzamy szczelność dachu oraz dobieramy odpowiednie do stwierdzonego stanu dachu techniki i materiały.

Mycie wysokociśnieniowe

Całą powierzchnie musimy najczęściej umyć pod wysokim ciśnieniem. Prace wykonuje się przy użyciu lancy rotacyjnej co pozwala na dokładne umycie i usunięcie luźnych fragmentów starej powłoki.

Odtłuszczanie chemiczne

Na tym etapie aplikujemy na całą powierzchnię zmywacz, środek odtłuszczający lub bardziej agresywny środek chemiczny, wysoko zasadowy. Powoduje on dokładne odtłuszczenie powierzchni.

Zaprawki w miejscach ognisk korozji

Na tym etapie czyścimy mechanicznie ogniska korozji oraz aplikujemy wysokopenetrujący grunt w celu zapobieżenia dalszemu procesowi korozji.

Malowanie hydrodynamiczne

Całość dachu malujemy zazwyczaj dwukrotnie metodą natrysku hydrodynamicznego w celu uzasadnia odpowiedniej grubości powłoki.

Zapisz sie do newslettera aby otrzymywać ciekawe informacje, promocje i oferty

Twój koszyk jest pusty.