Jaki agregat malarski wybrać: tłokowy czy membranowy?

Jaki agregat malarski wybrać

W dobie wszechobecnej konkurencji na rynku remontowo-budowlanym i wykończeniowym, gdzie liczy się atrakcyjność nie tylko ceny, ale też jakości i szybkości wykonywania usług, jednym z podstawowych narzędzi, obok wkrętarki czy dalmierza, stał się agregat malarski.

Agregaty do malowania to urządzenia dedykowane do natryskowego nakładania farby na różnego rodzaju powierzchnie. Cechują się dużą wydajnością, co przekłada się zarówno na jakość wykonywanej pracy, ale przede wszystkim na szybkość jej realizacji. W ciągu 8 godzin pracy jesteśmy w stanie wymalować agregatem malarskim ok. 1000 m2 powierzchni (w tym samym czasie wałkiem czy pędzlem wymalujemy ok. 150-200 m2). Co więcej, agregat malarski pozwala uzyskać wysoką jakość wykończenia i krycia niezależnie od stanu i jakości powierzchni – możemy równomiernie pokryć farbą gładkie powierzchnie ścian wewnętrznych, ale też nierówne, chropowate powierzchnie wytynkowanych elewacji. Agregaty hydrodynamiczne (bezpowietrzne) pozwalają też zminimalizować starty materiału oraz w znaczący sposób ograniczyć nakład pracy, jaki malarz musi włożyć w uzyskanie oczekiwanego efektu na ścianie.

Jaki agregat malarski wybrać – to pytanie najczęściej pojawia się wśród naszych Klientów. Na rynku mamy do dyspozycji wiele wariantów urządzeń do malowania – definiowanych w zależności od rodzaju zasilania, rodzaju napędu, wydajności, maksymalnego ciśnienia, mocy itp.. Jednym z podstawowych podziałów agregatów malarskich jest sposób generowania ciśnienia – tutaj wyróżniamy urządzenia tłokowe lub membranowe. W tym artykule przedstawimy podstawowe różnice między tymi dwoma rodzajami agregatów malarskich.

Agregaty malarskie z pompą membranową – zalety i wady

Agregaty malarskie z pompą membranową dedykowane są do obsługi małych inwestycji – polecane są dla wykonawców do malowania niewielkich powierzchni, np. pojedyncze pomieszczenia czy niewielkie lokale. Zasada działania agregatu membranowego opiera się na wprawianiu farby w ruch za pomocą elastycznej membrany (tzw. przepony), która pod ciśnieniem zwykle nie większym niż 120 bar tłoczona jest przez wąż do pistoletu z dyszą natryskową. Ciśnienie jest parametrem istotnym w przypadku agregatów malarskich, ponieważ im wyższe jest ciśnienie, tym agregat jest bardziej wydajny i lepiej rozbija cząsteczki farby.

Niewątpliwie największą zaletą agregatów membranowych jest stosunkowo niska ich cena oraz prostota konstrukcji. W porównaniu do urządzeń tłokowych, mają one jednak znacznie większe ograniczenia. Membrana nie najlepiej radzi sobie z generowaniem ciśnienia przy zasysaniu farby, co w znaczący sposób zmniejsza wydajność agregatu – szczególnie przy gęstszych, „cięższych” farbach.

Co więcej, agregaty membranowe nie nadają się do aplikowania bardziej wymagających farb, np. elewacyjnych, antykorozyjnych czy ogniochronnych. Są to urządzenia przeznaczone zatem głównie do prac wewnętrznych na farbach akrylowych, emulsyjnych itp.

Agregaty malarskie tłokowe – zalety i wady

Agregaty tłokowe są co prawda droższe w zakupie i nieco bardziej kosztowne w eksploatacji i serwisowaniu, jednak mają znacznie więcej zalet niż urządzenia membranowe. Zasada ich działania opiera się na pracy stalowego tłoka, napędzanego mechanicznie lub hydraulicznie przez silnik (elektryczny lub spalinowy – urządzenia z silnikami spalinowymi zwykle mają o ok. 20% większą wydajność niż te napędzane elektrycznie). Ciśnienie – zwykle między 200 a 230 bar – wytwarzane jest dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelnień na tłoku (zwykle teflonowo-gumowych lub teflonowo-skórzanych), które w zależności od pozycji tłoka zasysają farbę z wiadra lub sprężają ją i podają na wąż z pistoletem.

Agregaty malarskie tłokowe cechują się dużą wydajnością, co pozwala na pracę na większych inwestycjach oraz na cięższych materiałach. Większość profesjonalnych agregatów malarskich z pompą tłokową dedykowana jest do pracy ciągłej, w pełnym wymiarze godzin. Pomimo wyższego kosztu serwisowania agregatów tłokowych, w dłuższej perspektywie czasu same koszty eksploatacji są niższe niż w przypadku urządzeń membranowych – zestawy naprawcze uszczelnień do pomp tłokowych są droższe, ale znacznie bardziej wytrzymałe.

Kolejną zaletą urządzeń tłokowych jest – w przypadku niektórych modeli o wydajności powyżej 3,6 l/min. – możliwość podłączenia dwóch węży i dwóch pistoletów malarskich jednocześnie. 2-krotnie przyspiesza to pracę, co ma szczególne znaczenie na obiektach dużych, typu hale, bloki mieszkalne czy budynki przemysłowe.

Podsumowanie – jaki agregat malarski wybrać?

Podsumowując – to jaki agregat malarski wybrać zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy określić do jakich zastosowań sprzęt jest potrzebny – wielkość inwestycji, rodzaj natryskiwanych farb czy materiałów, zakres prac oraz szybkość ich wykonania. Charakterystyka wykonywanych zleceń niejako sama określa rodzaj zasilania i napędu – przy pracach stacjonarnych wybierzmy agregat malarski elektryczny, w przypadku prac w terenie – spalinowy. Urządzenie z napędem mechanicznym sprawdzi się w przypadku większości stosowanych farb, agregat hydrauliczny z kolei powinniśmy kupić jeśli natryskiwać chcemy materiały „ciężkie” – masy bitumiczne, hydroizolacje czy farby antykorozyjne. Doposażenie agregatu malarskiego jest równie istotne co sam wybór sprzętu. Dobór odpowiednich dyszy, filtrów, przedłużek i preparatów zoptymalizuje jakość i komfort pracy oraz pomoże maksymalnie wykorzystać możliwości jakie daje zakup agregatu malarskiego.

Istotnym czynnikiem jest oczywiście także cena – tu jednak warto pamiętać że jakość kosztuje. Warto przekalkulować i zorientować się jak wyglądają koszty eksploatacji i serwisowania agregatu malarskiego – zwykle urządzenia tanie w zakupie są drogie w utrzymaniu i użytkowaniu i może okazać się że de facto tani agregat malarski „no-name” w perspektywie dłuższego użytkowania będzie droższy niż markowy sprzęt znanego producenta.

Polecamy również sprawdzić agregaty malarskie kaleta!

Zapraszamy do kontaktu z doradcami Planety-Budowlanej.pl – wykwalifikowani eksperci podpowiedzą jaki agregat malarski wybrać 🙂

Zapisz sie do newslettera aby otrzymywać ciekawe informacje, promocje i oferty

Twój koszyk jest pusty.