Malowanie hydrodynamiczne – jak malować ściany i sufity agregatem malarskim?
W dobie technologii natryskowych popularne dotąd tradycyjne metody malowania stają się już przeżytkiem a wymagania inwestorów co do jakości malowanych podłoży wymuszają na wykonawcach edukowanie się na nowo w temacie jak malować ściany. Każdy z wykonawców spotkał się wielokrotnie z problemem chlapiącej farby, smużenia przy malowaniu tradycyjnym, problemy z odchodząca farbą pod wałkiem. Z pozoru prosta technologia malowania wałkiem przysparza wielu problemów nawet najbardziej wprawionym wykonawcom. Najczęściej powtarzającym się pytaniem na naszych szkoleniach jest jak prawidłowo malować ściany aby uniknąć smużenia.
Naszą najczęstszą odpowiedzią jest oczywiście przejście na malowanie natryskowe inaczej hydrodynamiczne lub Airless.
Czym jest malowanie hydrodynamiczne?
Malowanie hydrodynamiczne to jedna z natryskowych technik malarskich, wykorzystująca specjalne urządzenie tzw, agregat malarski lub inaczej nazywany agregat hydrodynamiczny. Technika ta polega na sprężeniu materiału (farby) pod wysokim ciśnieniem (120-220 bar w zależności od rodzaju farby i używanych dysz malarskich, podanie go przez wąż do specjalnego pistoletu i atomizowanie farby przy użyciu specjalnej dyszy hydrodynamicznej. To obecnie najbardziej wydajna metoda malowania, dzięki której w bardzo krótkim czasie jesteśmy w stanie pomalować dokładnie i równomiernie bardzo dużą powierzchnie. Dlatego też ten system malowania najczyściej wykorzystuje się do malowania dużej powierzchni ścian, elewacji budynków, części statków czy karoserii samochodów gdzie zależy nam na położeniu szybko, stosunkowo grubej warstwy.
Malowanie hydrodynamiczne charakteryzuje się tym, że w szybkim czasem krycia farbą dużej powierzchni, niezależnie od jej konstrukcji i stopnia chropowatości. Dlatego też najczyściej wykorzystuje się je do malowania dużej powierzchni ścian, fasad budynków, części statków czy karoserii samochodów.
Ta metoda gwarantuje szybkie, dokładne i wydajne pokrycie malowanej powierzchni. Ogromna zaletą tej technologii jest bardzo dokładne krycie, czyli takie, dzięki któremu powierzchnia podkładu pozostaje idealnie gładka.
Malowanie hydrodynamiczne – czas i warstwy
W teorii średni czas malowania hydrodynamicznego to ok. 10 m2 na minutę. W praktyce oczywiście wygląda to trochę inaczej, chociażby ze względu na stopień skomplikowania architektonicznego malowanej powierzchni, czy wydajności urządzenia, rodzaju farby, rozmiaru stosowanej dyszy. Przyjmuje się iż rzeczywista ilość m2 w ciągu standardowej dniówki to ok. 1000 m2 jednokrotnego malowania.
No i tu wydaje się już wszystko proste i oczywiste – włączyć agregat zassać farbę wcisnąć spust pistoletu i malować…..
Niestety tak nie jest, bo temat jak malować ściany agregatem jest bardzo złożony i wymaga na pewno też praktycznej nauki malowania.
Pierwszym pytaniem wykonawców którzy zaczynają przygodę z malowaniem hydrodynamicznym jest „jak malować ścianę – na jedną warstwę czy na dwie”.
Otóż niezależnie czy farba jest wysokiej jakości i dużej siły krycia, nie zaleca się malowania na jedną warstwę. Jest to pozorna oszczędność czasu i materiału. Próbując uzyskać efekt końcowy, wręcz zalewając ścianę farbą, nigdy nie wiem co tak naprawdę wyjdzie nam po wyschnięciu warstwy. Zużycie farby też nie maleje, wręcz często jest nawet wyższe niż przy malowaniu dwóch warstw. Mokra farba nie daje nam obrazu tego co będzie po wyschnięciu, i krycie kolorem na raz wymaga nałożenia dużo więcej farby aby uzyskać jednolitość i krycie kolorem.
Malowanie hydrodynamiczne – dobór dyszy
Jeśli rozwialiśmy tym wątpliwości, możemy przejść do pierwszego etapu czyli dobór dyszy.
Częste zdziwienie wykonawcy pojawia się kiedy podajemy że aby malować ściany czy malować sufity nie wystarczy mieć jednej dyszy, którą dostał z zestawie z zakupionym agregatem. Musimy pamiętać iż dysza do agregatu malarskiego nie jest regulowana i ma stały rozmiar z dwa parametry czyli szerokość natrysku i wielkość otworu. Duży wachlarz dostępnych rozmiarów dysz w ofercie producenta to nie jest jego wymysł tylko zaspokojenie oczekiwań wykonawców co do możliwości malowania różnych powierzchni i różnymi rodzajami farb. Szczegółowy opis budowy dysz, ich rodzajów i dostępnych rozmiarów a przede wszystkim dobór rozmiarów względem rodzaju farb i, co najważniejsze, jak malować ściany stosując odpowiednią dysze w celu uniknięcia smużenia omówimy w kolejnym artykule.
Malowanie ścian a ustawienie optymalnego ciśnienia
Zakładamy ze mamy już dobraną dysze zgodnie z zaleceniami producent farb, teraz przystępujemy do uruchomienia urządzenia i, co jest jedną z najistotniejszych kwestii, ustawienia optymalnego ciśnienia. Częstym błędem wykonawców wynikających z braku szkolenia u sprzedawców agragatów, jest ustawienie maksymalnego ciśnienia jakie daje na urządzenie. Krąży niestety nadal opinia że „ jak malować ścianę to tylko na najwyższym ciśnieniu, wtedy mam pewność ze wyjdzie dobrze”. Nic bardziej mylnego, gdyż w wielu przypadkach zbyt wysokie ciśnienie spowoduje nam przeatomizowane farby i powstanie smug ( dodatkowego rozkurzu farby). Przy ustawieniu ciśnienia zaleca się przeprowadzenie tzw. Wymalowania próbnego , czyli naniesienia pasa farby przy różnych ustawieniach ciśnienia. Ciśnienie stopniujemy od niższego do wyższego – do momentu uzyskania jednolitej warstwy farby, bez tzw. „efektu pisania”.
Kolejne zagadnienie poruszane przez początkujących malarzy natryskowych to jak malować ściany i sufity bez zacieków.
Jak malować ściany i sufity bez zacieków?
Tutaj tylko i wyłącznie trening i wprawiona ręka, pomoże uniknąć nam tworzenia zacieków, skórki pomarańczowej, falbanek. Tak wysoka wydajność malowania hydrodynamicznego wymusza na malarzu dynamiczne i jednostajne ruchy ręką. Oczywiście istotną rzeczą również jest jak zaczynamy malować, czy wchodzimy od razu pasem na ścianę, czy zaczynamy natrysk z posadzki. Oczywiście nie ma złotego środka, każdy wykonawca dostosowuje technikę malowania pod Swój komfort pracy i umiejętności. Wykonawca sam musi opanować przekazaną na naszych szkoleniach technikę jak prawidłowo malować ściany i jakie techniki wykorzystywać w trakcie malowania natryskowego. Najistotniejszą sprawą jest aby ręka była już w lekkim ruchy przed wciśnięciem spustu. Odwrotna technika, czyli najpierw wciśniecie spustu potem rozpoczęcie ruchu rękom najczęściej kończy się zaciekiem. Jeśli już opanowaliśmy ruch ręki ważna jest jak trzymamy pistolet względem malowanej powierzchni. W celu uzyskania optymalnego efektu malowania, jak najmniejszych strat materiału i uniknięcia problemów z niejednolitą powierzchnią po malowaniu musimy przestrzegać dwóch kluczowych kwestii: odległość pistoletu od malowanej powierzchni ok 30 cm i utrzymywanie pistoletu prostopadle do malowanej powierzchni w trakcie malowania
Jak widać temat malowania hydrodynamicznego jest złożony i wieloetapowy dlatego rozwiniemy go w kolejnych artykułach, Prosimy śledzić naszego bloga.