Krycie dachu papą termozgrzewalną
Papa termozgrzewalna stanowi bardzo dobry materiał na pokrycia dachów, zarówno gdy przygotowujemy go od podstaw, jak i dokonujemy remontów. Ich wytrzymałość i trwałość ocenia się nawet na 30 lat. Należy jednak pamiętać o doborze wysokiej jakości materiałów oraz profesjonalnej ekipy dekarskiej.
Wybór odpowiedniej ekipy do pokrycia dachu papą
Przez długie lata papa nie przynosiła nam pozytywnych skojarzeń, szczególnie gdy mamy na myśli pracownika ubrudzonego lepikiem, nieprzyjemny zapach i dużo bałaganu. Pokrycie dachu papą wymaga fachowej wiedzy i nie należy do najłatwiejszych zadań. Zrezygnujmy zatem z pomysłu samodzielnego zgrzewania papy i powierzmy tę pracę profesjonalnej ekipie remontowej, najlepiej firmie, która posiada bogate doświadczenie w tego typu pracach. Zlecając to zadanie doświadczonym dekarzom , możemy liczyć na pomoc przy wyborze najlepszej jakości materiałów.
Ocena stanu dachu
Przed przystąpieniem do prac należy dokonać precyzyjnej oceny stanu naszego dachu. Mogą się pojawiać tzw. purchle, czyli miejsca, gdzie para wodna wypycha pokrycie dachu. Należy je usunąć i osuszyć to miejsce palnikiem.
Czy zrywać starą papę
Utylizacja starej papy jest droga i dość kłopotliwa, więc jeśli jest to tylko możliwe należy pozostawić starą warstwę papy na dachu. Ponadto jest to dobra baza pod nowy materiał.
Przygotowanie podłoża pod papę termozgrzewalną
Podstawą sukcesu jest odpowiednie przygotowanie dachu – wszystkie pęknięcia i wgłębienia należy wyrównać i osuszyć, po czym odpowiednio zagruntować całą powierzchnię. W tym celu rozkłada się folię paroizolacyjną oraz warstwę termoizolacji.
Zgrzewanie papy termozgrzewalnej
Na płaskich dachach najczęściej zgrzewa się papę ,na ukośnych mocuje mechanicznie. Odpowiednia szerokość zgrzewanych zakładów to 8cm. Należy także pamiętać o prawidłowym podgrzaniu bituminu na spodzie papy, zbyt chłodny się nie sklei, zbyt gorący spłynie z dachu. W miejscach zakładów przymocowujemy papę specjalnymi łącznikami. Po ostatecznym zgrzaniu warstwy nawierzchniowej możemy być pewni jej długoletniej trwałości.
Posypka jako idealne wykończenie stopionych krawędzi papy
Aby papa była dostatecznie trwała i służyła przez wiele lat, papę od góry zabezpiecza posypka (mineralna grubo lub drobno ziarnista). Przyczyni się to także do utrzymania plastyczności papy nawet przy niskich temperaturach.