Szlifowanie Żyrafą – jak wygląda oraz jaki model wybrać?
Ściany gładkie oraz sufity nadają estetyki każdemu wnętrzu. Bardzo dobre przygotowanie podłoża przygotowuje powierzchnie pod finalne malowanie farbami. Aby uzyskać finalny efekt gładzi należy ją poddać profesjonalnej obróbce.
Przy małych powierzchniach roboczych dość często szlifowanie odbywa się ręcznie natomiast, gdy mamy do czynienia z większymi powierzchniami roboczymi większość wykonawców przechodzi do szlifowania mechanicznego. Podczas wykonywaniu prac ręcznie dochodzi do zapylenia pomieszczenia, dlatego na rynku dostępne są urządzenia, które od razu podczas szlifowanej powierzchni odsysają gromadzący się pył gipsowy.
KROK PO KROKU
Przygotowanie podłoża pod gładź
Podłoże powinno być nośnie tj. czyste, odpylone i odpowiedniej wilgotności. Przy złym przygotowaniu podłoża może dojść do odspajania się materiału.
Aplikacja gładzi szlifierką żyrafą
Gładź nakłada się równomiernie za pomocą dedykowanego wałka do gładzi lub za pomocą agregatu szachrajskiego a następnie wygładzona za pomocą szpachelek do gładzi. Gładź powinno kłaść się pierwszej kolejności na suficie a następnie na ścianach w kierunku od dołu do góry, najlepiej od okna
Dobór materiału ściernego do szlifierki
Do szlifowania ręcznego jak i przy pomocy szlifierki do gładzi używa się papieru ściernego lub siatki w postaci krążków doczepianych przy pomocy rzepów na talerz szlifierski. Ważne, aby przy kupnie krążków szlifierskich pamiętać o otworach w krążku oraz ich rozmieszczeniu, aby pasowały do danego urządzenia. Granulacja krążków w zakresie od 100 do 220. Zaczynamy od granulacji niższej przechodząc do granulacji wyższej tak, aby dobrze wyszlifować daną powierzchnię.
Jaką szlifierkę typu „Żyrafa” wybrać?
Na rynku jest kilku dostawców urządzeń typu „Żyrafa”. Wiodącymi producentami są firmy MIRKA oraz FLEX.
Przy wyborze urządzeń warto wziąć pod uwagę parametry takie jak:
– moc urządzenia,
– wysięgnik (długość ramienia roboczego),
– wielkość tarczy (adaptera szlifierki),
– wagę urządzenia,
– system odpylenia (możliwość podłączenia dedykowanego odkurzacza).
Nasze propozycje szlifierek typu „Żyrafa”
MIRKA® LEROS 950 CV to najlżejsza na rynku, elektryczna szlifierka z silnikiem bez szczotkowym do szlifowania ścian i sufitów. Niewielka waga 3,5 kg urządzenia znacznie zmniejsza siły oddziałujące na użytkownika. Dzięki temu jest on w stanie pracować dłużej, poprawia ergonomię pracy. Ruchoma głowica szlifierska o zakresie 180° sprawia, że narzędzie z łatwością podąża za ruchem użytkownika, zapewniając mu ergonomiczną pozycję podczas pracy. Dzięki innowacyjnej konstrukcji umożliwia szlifowanie powierzchni pod różnymi kątami. To, co wyróżnia żyrafę to ruch oscylacyjny ułatwia obsługę urządzenia i zapewnia wyższą, jakość wykończenia. Skutkuje to mniejszą liczbą przerw spowodowanych zmęczeniem i skróceniem czasu pracy. Brak sprężyn i szczotek sprawia, że nie ma potrzeby dociskania szlifierki do ściany podczas szlifowania. Zamiast tego cała moc jest przenoszona na proces szlifowania. Praca jest bezpyłowa z odciągiem do dedykowanego odkurzacza. Ta szlifierka elektryczna posiada funkcje, których nie ma żadne porównywalne urządzenie dostępne na rynku.
Parametry techniczne:
Pobór mocy (W) 350
Napięcie główne zasilania (VAC) 220 – 240
Prędkość (rpm) 4000 – 8000 / min
Orbita (mm) 5
Rozmiar wkładki (mm) 225
Ciężar (kg) 3.5
Poziom hałasu, LpA (dB) 84
Poziom wibracji (m / s²) 2.5
Układ pyłowy Centralna próżnia gotowa
Częstotliwość główna (Hz) 50/60
FLEX GE 7 to urządzenie do dużych powierzchni. Dodatkową rurę przedłużającą można zintegrować z FLEX Giraffe® GE7 za pomocą jednego kliknięcia. Przedłużka (50cm) daje możliwość pracy na wysokich ścianach i sufitach i wysokich pomieszczeń do 3,20 m jest możliwa dzięki mobilnej stacji roboczej GM320. Zawieszona kardanowo głowica szlifierska z zoptymalizowanym przegubem zapewnia dużą elastyczność i doskonałe dopasowanie głowicy do powierzchni ścian i sufitów. FLEX GE 7 ma możliwość doboru (wymiany) głowicy szlifującej, co daje nam możliwość doszlifowania trudno dostępnych miejsc.
Parametry techniczne:
Napięcie znamionowe – 230 V
Prędkość obrotowa biegu jałowego – 1100-1650 obr/min
Moc pobierana – 710 Wat
Moc oddawana – 410 Wat
Waga – 4,2 kg
Kąt nachylenia głowicy – 100°
Długość urządzenia – 1520 mm
Szlifowanie żyrafą – podsumowanie
Mając odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę na temat szlifowania gładzi, można podjąć się prac remontowych lub wykończeniowych na budowie. Zatem na większych powierzchniach dedykowana jest zdecydowanie szlifierka typu Żyrafa firm MIRKA, FLEX, co zdecydowanie wpłynie na szybkość wykonania prac oraz ma bardzo duży wpływ na samą ergonomię wykonywanej pracy. Przy szlifowaniu nie warto się spieszyć i należy robić to dokładnie, w celu uniknięcia poprawek.